niedziela, 26 kwietnia 2009

„Sam w grupie” - scenariusz zajęć biblioterapeutycznych Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy"

Cele- Kształtowanie zachowań ułatwiających integrację każdego dziecka w grupie .
- Dążenie do zmian zachowań zmierzających do integracji
grupy.
- Uświadomienie dzieciom uczuć, tych osób, które w grupie czują się osamotnione,
obce, inne .

Uczestnicy zajęć: uczniowie klasy VI

Tok zajęć:

1. Zajęcia integracyjne:
A. Poznajmy się: - siedząc w kręgu, uczniowie opowiadają o swoich zainteresowaniach.

B.Co lubię, czego nie lubię: - rzucają do siebie piłkę i zadają sobie różne pytania ,np.

a)Czy uprawiasz sport?
b)Jakiej słuchasz muzyki?
c)Jak spędzasz wolny czas?
d)Jakie masz obowiązki w domu?
e)Co chciałbyś robić, gdy dorośniesz?


C. Jak się witam z różnymi osobami: - krótkie scenki dramowe( uczniowie pracują w grupach )- demonstrują różne sposoby powitań a następniepróbują odgadnąć, które z tych powitań było witaniem się z osobą bliską, a które z kimś nieznajomym, obcym.

D.Rozmowa o odczuciach towarzyszących różnym powitaniom.
Prowadzący zmierza do wyłonienia problemu: „obcy są wśród nas”, „sam w grupie”.
Uczniwie próbują zdefiniować pojęcie „obcego".
2. Rozwiązywanie problemu „obcości".
A. Metoda „słoneczko" - uczestnicy wpisują wszystkie skojarzenia ze słowem „obcy" na wąskich karteczkach
B. Odczytanie fragmentu powieści „Ten obcy" ( przybycie Zenka na wyspę ).
C. Dyskusja na temat zachowań poszczególnych bohaterów książki.
D. Scenki dramowe: ja jako obcy w grupie rówieśniczej, ja jako obcy w dowolnie wybranym miejscu( każdy uczestnik zajęć musi być w roli obcego).
E. Rozmowa o uczuciach towarzyszących tym rolom.
F. Notatka:- Co zrobić, aby przychodzący do szkoły, do naszej klasy nie czuli
się obcymi?
G.Zebranie prac podsumowanie: zapisanie wniosków na tablicy (każdy uczestnik zapisuje swoje wnioski).

Opracowała Elżbeta Driesen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz